K čemu se vám hodí satén


Také máte doma šicí stroj a alespoň občas zatoužíte něco si vyrobit vlastními silami? Ušít kalhoty, přešít halenku, vylepšit tepláky, zhotovit prostírání nebo závěs či povlečení pro dvojlůžko? Pak jistě budete znát spoustu přírodních i syntetických textilií, mezi nimiž má své platné místo i satén. Satén je tkanina s extrémně vysokým leskem, a ten ji propůjčuje mimořádné vlastnosti, zejména pro společenské příležitosti. Stěží si dovedeme představit dámské večerní šaty nebo halenku pod sváteční kostým z jiného materiálu. Je to skutečně to pravé pro šití sukní, plesových šatů, oblečení pro různé oslavy a večírky či dokonce svatby.

fialový satén

Mnohé druhy saténu poskytují kromě mimořádného odlesku i značnou jemnost a splývavost a některé se nemají tendenci vůbec mačkat, což je přesně to, co hledáme, chceme-li si doma na stoji spíchnout úbor pro abiturientský večírek dvacet let od maturity. Satén také vypadá velice odvážně a vzdušně, je to ideální materiál pro nadměrné velikosti, takže jistě potěší každou ženu, co má pár kilo navíc. Ovšem i velmi půvabné a štíhlé krásce přinese dostatek radosti, zvláště pokud svým oblečením zaujme pozornost mužské části populace, a kdo ví, zda právě tam se neobjeví budoucí milující manžel a otec vysněných dětí.

zlatý satén

Závěs ze saténu

Saténové závěsy zvládne ušít na šicím stroji i začátečník, a to je právě vhodná příležitost k tomu, vyzdobit si byt podle svého vkusu, zejména co se týče barev. Lesklý satén totiž vynikne zejména v krásných pastelových tónech, kde kombinace lesku a barvy může mít až luxusní podtext. K saténovým závěsům se dobře hodí výzdoba živých pokojových rostlin, například hnědovka, ficus benjamina, sleziník, lopatkovec nebo palma horská.

Výhodou saténových přehozů a závěsů je také to, že dobře vyniknou v jakémkoli stylu, ať už se jedná o retro, rustikál nebo něco modernějšího.