Chcete vlastní elektřinu?


Elektřina je pro nás v dnešní době už dávno samozřejmostí. Nenajdeme u nás snad nikoho, kdo by ji neznal, a používají ji snad všichni vyjma neplatičů nebo takzvaných sociálně slabých lidí, kteří žijí v provizoriu nebo prodali své elektrické rozvody jako šrot do sběru. Elektřinu používáme hojně, a to proto, že ji potřebujeme k životu. Nebýt jí, museli bychom leccos řešit nějak alternativně, a to by určitě nebylo ono, ať už se bavíme o svícení svíčkami a petrolejkami, topení dřevem a uhlím či vaření na kamnech na tuhá paliva.

panely na louce

Mohli bychom si tedy pochvalovat, jak se máme skvěle, že takovou dokonalou energii máme. Jenže chvalozpěvy tu obvykle neslyšíme. Hlavně v posledních měsících, kdy se nejvíce projevil významný nedostatek této energie, tedy její vysoká cena. Elektřina podražila, a protože nebyla v tomto ohledu jediná, museli jsme na ní začít šetřit, jak to jenom jde. To aby nás tato energie v některých případech i nezruinovala.

Kdyby to bylo možné, přešli bychom od drahých dodavatelů elektrického proudu k levnějším. Jenže nikoho dostatečně levného mezi dodavateli nenajdeme. Kdyby to šlo, změnili bychom energii, kterou používáme. Ale to také nejde, protože by bylo někdy složité a někdy přímo nemožné najít k elektřině aspoň trochu adekvátní alternativu. A tak nám nezbývá nic jiného, než alespoň snižovat spotřebu. A když nám to nevyhovuje nebo už si nelze dál utahovat pomyslný opasek? Pak se to dá vyřešit i jinak.

solární panely

Když se pořídí fotovoltaická elektrárna, můžeme počítat s tím, že už nebudeme odkázáni na proud dodávaný za hodně velké peníze. Protože si ho můžeme vyrobit doma či kdekoliv jinde i sami. A stačí nám k tomu jenom příslušná zařízení a sluneční světlo.

Díky fotovoltaickým elektrárnám, které si můžeme pořídit, tedy nejsme vydáni napospas vlivným energetikům. A můžeme si užívat elektřiny skutečně dosyta.