K čemu slouží termostat pro podlahové topení


Doma chce mít každý z nás teplo, zejména v zimě. To však v našich podmínkách vyžaduje vytápění. A ačkoliv jsme došli již poměrně daleko, pravdou je, že se i v této oblasti technologie neustále zdokonalují. Zatímco doposud je například standardem klasické centrální vytápění s radiátory, nyní se začíná stále více rozmáhat podlahové topení, a to nejen pro svou pohodlnost.

klasický krb je dnes již minulostí

Ovšem je pravdou, že zdaleka nestačí jej pouze mít pod podlahou. Jeho součástí je mimo jiné také izolace, která zabrání, aby teplo šlo jinam než právě do podlahy, či termostat pro podlahové topení. Právě ten je důležitou součástí, bez které by celý systém nebyl v podstatě možný.

Je totiž pravdou, že každý z nás má tepelný komfort poněkud jiný. Někomu je zima i při 20 stupních, jiný chodí i při 18 v krátkém tričku. K tomu musíme přidat také fakt, že ani venkovní teplota není v zimě konzistentní – někdy máme mrazy i okolo -10, jindy je zase třeba i 10 nad nulou. Je tedy jasné, že se tomu musí přizpůsobovat i množství tepla, které topení, ať už je jakékoliv, produkuje. A zatímco u radiátoru jej regulujeme oním klasickým kolečkem, u podlahového to z pochopitelných důvodů nejde. Zde tedy musíme použít termostat.

rozvody tepla

Právě na něm si totiž můžeme nastavit, jak silně bude topení hřát. Můžeme si tak zvolit takovou teplotu, která nám bude příjemná. Navíc, pokud by neustále jelo na plný výkon, pak by nás v teplejších dnech podlaha pálila do nohou, pokud bychom nechodili v pantoflích či bačkorách – a to se chce jen málokomu.

Také je jasné, že jej chceme mít mimo sezónu vypnuté, aby nám zbytečně nebralo energii, za kterou bychom museli následně platit, a abychom neměli v domě přetopíno. To je ostatně častým problémem našich domácností, se kterým však nejspíš už nikdo nic neudělá.

V každém případě je však jasné, že nám termostat pomůže všechny tyto věci splnit, a právě díky němu nám topení zajistí požadovaný komfort.