Co je to plstění a koho jím překvapit


Plstění je velmi zvláštní druh textilie, která má původ v netkaných přírodních vláknech, anebo speciálně upravených tkaninách. Výroba plstění není žádnou technickou novinkou, například valchování bylo lidstvu známo již v době renesance, a jak vidno, tento materiál příliš na popularitě neztratil, a možná, že dokonce právě naopak hodně získal. Zajdete-li do obchodu s textilem, s plstěnými látkami se tu určitě setkáte, a to v obrovském rozsahu různých barevných odstínů. A právě barvy umožňují plstění zhotovovat neuvěřitelně široký rozsah užitných předmětů vysoké umělecké hodnoty.

plstěná klubka

Nemáte-li představu, k čemu jej vlastně použít, a chcete-li získat inspiraci, stačí zadat do vyhledávače klíčové slovo „plst“ nebo „plstění“ a zobrazí se vám stovky, možná tisíce předmětů, nad jejichž krásou a nápaditostí jejich tvůrců budete žasnout.

Z plsti se dají vyrábět figurky zvířátek a lidských postav, květinové motivy, bačkůrky, náramky a náhrdelníky, tašky, klíčenky, ozdoby na květináče a mnoho dalších výrobků z nekonečné lidské fantazie. Výhodou plsti je, že je velice levná a dobře dostupná. Mohou s ní pracovat i děti a prožít mnohem tvořivější život, než kdyby seděly u počítačových her.

barevné plsti

A komu plstění darovat pod vánoční stromek?

Prarodičům – je to skvělá zábava pro dlouhé zimní večery a právě na Vánoce to může být zajímavý námět pro tvořivou činnost. Starší generace by mohla znát různé tipy na práci s plstí z doby svého mládí, kdy se s ní pracovalo v zájmových kroužcích v rámci Svazu mládeže.

Dětem – děti milují barvy a mohly by ocenit vaši snahu darovat jim celou barevnou kolekci plsti pro výrobu zvířátek. Barevných odstínů se vyrábí opravdu velmi mnoho, takže to bude podobné, jako když dětem darujete velkou sadu barevných pastelek.

Partnerce – ženy mívají mnoho nápadů, jak zkrášlit domácnost, a to muži jistě ocení. Partnerku plstěním k Vánocům možná překvapíte, ale bude to překvapení příjemné, jak jste pozorní a vnímaví ke kreativní zábavě.