Ibiškový čaj s nádechem exotiky


Když se stříhá živý plot, ručními či elektrickými nůžkami, odpadají na zem kousky listí a větviček a na závěr máte úhledně upravené oplocení, radost pohledět. Ať už se jedná o túje, zimostráz nebo ptačí zob, bude výsledek vaší práce jistě přijatelný a budete z něj mít dobrý pocit. Kdybyste ovšem žili na Kanárských ostrovech, možná by vás stříhání živého plotu bavilo ještě víc. Tam se totiž na mnoha místech setkáte s oplocením vskutku exotickým – z ibiškových keřů.

Ibišek je nádherně kvetoucí rostlina a tamní prostředí svými květy vyzdobí až tak, že žasnete nad tou krásou. Mít takový plot je opravdu něco úžasného, ale atraktivita jeho vzhledu není jeho jediný benefit. Z ibišku si totiž můžete dopřát i čajový odvar. A to pravidelně třeba každý den.

Ibiškový čaj je prospěšný našemu zdraví a zároveň je to vhodná příležitost pohostit vaši milou návštěvu i něčím jiným, než jen kofeinovými nápoji. Na ibišek nevzniká žádná závislost, neobsahuje toxické alkaloidy a mohou jej pít i děti.

motýl na ibišku

Zaměříme-li se na největší výhody ibiškového čaje, pak nás napadne dávka vitamínu C, provitamínu A a větší množství organického železa, je to tedy vhodný nápoj pro osoby s chudokrevností, například pro ženy v období menstruace. Antioxidační působení ibišku má příznivý vliv na imunitní systém a napomáhá proti rozvoji mnoha, zejména civilizačních, chorob. Výhodou této rostliny v čajovém nálevu je i příjemná chuť, patří mezi oblíbené čajové rituály pro slavnostní chvíle i každodenní popíjení a ocení jej každý, nejen milovníci zdravého životního stylu.

květy ibišku

Čaj z ibišku také dobře zahání žízeň a lze jej využít i pro doplnění pitného režimu. Můžete si jej uvařit a přelít do termosky a popíjet v práci, ve škole nebo při sportování v přírodě. Je to rozhodně lepší volba, než přeslazené kolové nápoje sycené oxidem uhličitým, které nabourávají vyšším obsahem fosforečnanů příznivou bilanci minerálů a stopových prvků v těle.