Existuje i hypotéka pro dlužníky?


Je pravdou, že zvláště dnes se lidé velmi snadno dostanou do dluhů. I oni však chtějí bydlet ve vlastním. Bohužel, při dnešních cenách nemovitostí je velmi nepravděpodobné, že by se jim podařilo našetřit dostatek peněz. Je tedy logické, že si v takovém případě zažádají o hypotéku.

Problémem je však to, že je hypotéka pro dlužníky velmi vzácná. Většina poskytovatelů považuje lidi, kteří mají nějaké dluhy, za nespolehlivé klienty a potenciální neplatiče. Z tohoto důvodu jim často žádost zamítnou. Ovšem to naštěstí není případ všech poskytovatelů.

vysoké hypoteční úroky

Je pravdou, že u banky nemají v podstatě žádnou šanci, už jen kvůli zákonům, kterými jsou vázány. Nebankovní společnosti však mají pravidla nastavená mnohem volněji, a to znamená, že mohou poskytnout finanční služby, včetně hypoték, i lidem v dluzích.

Samozřejmě však i zde platí, že dlužníci jsou považováni za nespolehlivé. I to je důvod, proč má jejich hypotéka poněkud jiné podmínky, než je obvyklé. Jedná se především o výši úroků a různé poplatky. Ty jsou mnohem vyšší, především pak ty za nesplácení.

splácení hypotéky

Je jasné, že v případě neplatičů mají způsoby, jak své peníze dostat zpět. Tím hlavním jsou samozřejmě exekuce a pak také to, že se většinou ručí předmětnou nemovitostí. Ta je v případě neplacení zabavena a následně prodána v aukci. Tím poskytovatel o své peníze v žádném případě nepřijde.

Přesto však, pokud máme dluhy, je dobré si jakoukoliv půjčku, včetně hypotéky, dobře rozmyslet. Velmi snadno bychom se totiž mohli dostat do dluhové spirály, ze které se dá uniknout jen velmi obtížně. Proto stojí za zvážení, zda stávající situace přeci jen není dostatečná, alespoň do doby než se podaří naše finanční potíže vyřešit.

Je jasné, že tento typ hypotéky je velkým lákadlem. Jak už bylo řečeno výše, i lidé v dluzích často touží po bydlení. Bohužel právě tento typ mnohdy nedomýšlí následky, a jejich situace se tím obvykle ještě zhorší.